Dobry podolog radzi: wrastanie paznokcia – z wrastaniem mamy do czynienia wtedy, kiedy paznokieć, zamiast rosnąć prosto, uszkadza okalające go tkanki miękkie i dostaje się pod skórę. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która oprócz nieestetycznych zaczerwienień charakteryzuje się również dotkliwym bólem. Wrastanie paznokcia, którego nie wyleczymy w porę może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i znacznie utrudniać chodzenie.

Obuwie, deformacje kostno-stawowe czy genetyka?

Dobry podolog radzi: wrastanie paznokcia
Dobry podolog radzi: wrastanie paznokcia

Paznokcie mogą wrastać z wielu powodów. Często sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Nieodpowiednie obuwie: za wąskie w palcach lub na zbyt wysokim obcasie, wywołujące ucisk podczas chodzenia, może sprawiać, że paznokieć będzie wzrastał nieprawidłowo. Nieprzestrzeganie zasad dotyczących właściwego obcinania: cięcie zbyt głębokie przy końcówkach, zaokrąglanie ich czy mocne wycinanie boków płytki także przyczynia się do wrastania. Powodem może być również nadpotliwa bądź bardzo sucha skóra stóp – jeśli nie pielęgnujemy jej właściwie i nie reagujemy na problemy, piętrzą się, przysparzając kolejnych dolegliwości. 

Niekiedy to uwarunkowania genetyczne decydują o tym, że paznokieć będzie wrastał. Powodem mogą być także deformacje ortopedyczne, wywołujące większy nacisk na stopę podczas chodzenia. Ten sam efekt będzie powodować nadwaga czy wysiłek fizyczny, w którym ciężar ciała skupia się na stopie.

POLECAMY :  Kerpro sklep podologiczny

Jak rozpoznać wrastanie paznokcia?

Wrastanie dotyczy najczęściej paznokci stóp, a w szczególności paznokci palucha. To one są najtwardsze i najbardziej wbijają się w skórę. Dolegliwości może towarzyszyć opuchlizna, a nawet krwawienie. Zwykle miejsce, w którym paznokieć wrasta, jest zaczerwienione i tkliwe. Jeśli dodatkowo dojdzie do zakażenia bakteryjnego, może pojawić się stan zapalny z towarzyszącą mu ropną wydzieliną.

Z wrastającym paznokciem mamy do czynienie wtedy, gdy podczas nieprawidłowego wzrostu paznokieć uszkadza strukturę skóry. Płytka może rosnąć na boki, zakrzywiać się lub podwijać. W momencie kiedy dostaje się pod skórę, uszkadza tkanki miękkie, a organizm reaguje obronnie. Stąd ból i dyskomfort.

Jeśli zauważymy u siebie któryś z symptomów wrastania, natychmiast powinniśmy udać się do lekarza podologa. Zwlekając, paznokieć będzie wrastał głębiej, powodując coraz większe uszkodzenia. Pamiętajmy, że w momencie wrastania paznokieć ciągle narażony jest na nadkażenia bakteryjne, które znacznie wydłużają proces leczenia oraz narażają pacjenta na dodatkowe dolegliwości. Im szybciej pojawimy się w gabinecie specjalistycznym, tym łatwiej będzie pozbyć się problemu.

Leczenie wrastającego paznokcia

Istnieje wiele metod pozwalających na wyeliminowanie wrastania. Dobierane są indywidualnie do dolegliwości, z jaką zgłasza się pacjent. Najczęściej stosuje się kostkę Arkady oraz klamry ortonyksyjne. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, o której może zdecydować np. podolog w Warszawie w porozumieniu z chirurgiem podczas konsultacji.

Kostka Arkady

W metodzie tej do stabilizacji palucha stosuje się kostkę – urządzenie do korekcji kształtu paznokcia. Następnie, przy zastosowaniu manipulatorów płytkę odpowiednio odkształca się, a następnie utrwala odkształcenie specjalistycznym akrylem. Ponieważ masę akrylową należy systematycznie wymieniać, metoda wiąże się z wizytami kontrolnymi. Wymaga także stosowania przez pacjenta specjalnej pielęgnacji, między innymi regularnego używania serum Arkady, które zapobiega infekcjom.

Klamry ortonyksyjne

Klamry uznawane są za jedną z najlepszych metod korekcji paznokcia. Ich zadaniem jest wyprostowanie płytki i nadanie jej właściwego toru wzrostu. Aplikacja klamer to zabieg całkowicie bezbolesny. Ulgę można poczuć już po pierwszym założeniu. Co więcej, klamry nie utrudniają normalnego funkcjonowania. Można bez przeszkód w nich chodzić, jak również uprawiać sport.

Paznokieć wrastający = powracający?

Wrastanie paznokcia to dolegliwość skłonna do nawrotów. Dlatego po leczeniu, bez względu na stosowaną metodę, zawsze zaleca się profilaktykę. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym pomogą utrzymać paznokcie w dobrym stanie. Podstawą jest właściwe obcinanie: bez zaokrąglania brzegów, pozostawiając paznokieć w jego pierwotnym kształcie – kwadratu. Przed obcięciem pomocne będzie namoczenie stóp, aby zmiękczyć płytkę. Wówczas łatwiej będzie nadać jej odpowiedni kształt. W ten sposób zniwelujemy również ryzyko urazów podczas obcinania zbyt twardych paznokci. Unikajmy też ciasnego obuwia, pamiętając o komforcie stóp!

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski