Jak działają dyski SSD? Dysk twardy to jeden z najistotniejszych podzespołów każdego komputera oraz laptopa. Jeszcze kilkanaście lat temu największą popularnością cieszyły się magnetyczne dyski talerzowe HDD. Okazuje się jednak, iż od jakiegoś czasu można również zaopatrzyć się w dyski zewnętrzne SSD, które wyróżniają się o wiele większą szybkością działania oraz niezawodnością na nieznanym wcześniej poziomie. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zakupić dyski zewnętrzne SSD oraz jak one działają. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Dysk twardy – ważny podzespół komputera

Zarówno komputery jak i laptopy, muszą być wyposażone w dyski twarde. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się dyski twarde typu HDD, które wyposażone są w magnetyczne talerze zapisujące dane. Przez cały okres ich istnienia na rynku producenci zwiększali tylko ilość danych, którą można na nich zapisać. Pod względem technologii zupełnie nic się w dyskach HDD przez przeszło 50 lat nie zmieniło.

W tej chwili istnieje jednak poważna konkurencja dla dysków twardych HDD. Chodzi tutaj o dyski zewnętrzne SSD, które praktycznie biją je na głowę pod każdym względem. Nazwa dysków SSD pochodzi z języka angielskiego – Solid State Drive, co tłumaczy się po prostu jako dysk stały. W tej nazwie chodzi zapewne o napędy, które są budowane na bardzo podobnych zasadach jak te montowane w pendrive’ach. Pamięci USB oraz dyski SSD pozbawione są jakichkolwiek ruchomych części. Odróżnia je to od napędów DVD oraz dysków HDD, które posiadają bardzo dużo elementów ruchomych, przez co mogą szybko ulegać rozmaitym awariom.

Jak działają dyski SSD?
Jak działają dyski SSD?

W początkowej fazie badań dyski zewnętrzne SSD miały być przeznaczone dla komputerów, w których magnetyczne dyski HDD były zbyt wolne lub zbyt wrażliwe. Takie komputery produkowano na przykład dla bardzo wydajnych serwerów oraz armii. W pierwszych dyskach SSD montowano moduły pamięci – takie same, jakie służą wszystkim komputerom jako pamięć operacyjna. Była tam też montowana bateria buforowa, która odpowiadała za to, aby cała zawartość dysku była nienaruszona również po wyłączeniu urządzenia. W chwili obecnej dyski zewnętrzne SSD wyglądają zupełnie inaczej. Posiadają praktycznie tylko pamięć typu flash. Ten rodzaj pamięci pozwala na zapisywanie danych bez obowiązku dostarczania zasilania. Jest to tak zwana pamięć nieulotna, co różni ją od pamięci RAM (pamięć RAM jest kasowana każdorazowo po wyłączeniu komputera).

Gdzie stosuje się dyski SSD?

Dyski SSD najczęściej wykorzystuje się w dwóch typach urządzeń. Mowa tutaj o urządzeniach takich jak:

  • komputery przenośne – obecność dysków SSD w laptopach już dzisiaj nikogo nie dziwi. Producenci coraz częściej wymieniają klasyczne dyski HDD na SSD w celu przyciągnięcia jak najszerszego grona klientów;
  • serwery – dyski SSD znajdują szeroki zakres zastosowań w serwerowniach ze względu na szybkość działania. Urządzenia, które przetwarzają tysiące zapytań w jednej chwili, muszą być wyposażone w najnowocześniejsze typy dysków.

Jakie zalety mają dyski SSD?

Dyski SSD w porównaniu z tradycyjnymi dyskami talerzowymi mają całą masę zalet. Chodzi tutaj między innymi o:

  • bardzo szybki transfer – nowoczesne dyski zewnętrzne SSD oferują o wiele większą szybkość transferów od tradycyjnych dysków twardych. Profesjonalne modele wykorzystywane w serwerowniach mogą oferować przesył na poziomie 1 GB danych na sekundę. Dyski SSD, które montuje się w laptopach dla klientów indywidualnych, również są niezwykle szybkie. Transfer danych jest bardzo szybki dzięki elektronice sterującej, która wykorzystuje wszystkie moduły pamięci jednocześnie. Twarde dyski każdorazowo pracują z jedną głowicą odczytująco-zapisującą, zaś tempo uzależnione jest od liczby obrotów oraz średnicy tarczy magnetycznej. Im większa jest liczba obrotów oraz większa jest średnica, tym szybszy jest dany dysk HDD. Z tego względu dyski tradycyjne  o wielkości 2,5 cala są zauważalnie wolniejsze od 3,5 calowych dysków stosowanych w pecetach. Szybki dysk SSD można zbudować nawet w formacie 1,8 cala, a jego szybkość i tak będzie bardzo zadowalająca i nie zostanie obniżone;
  • szybki dostęp do danych zgromadzonych przez użytkownika – moduły pamięci dysku SSD pozwalają na zapisywanie i odczytywanie danych bez jakichkolwiek opóźnień. Dostęp można uzyskać nawet po upływie dziesiątych części milisekundy. W tradycyjnych dyskach układ mechaniczny najpierw ustawia głowicę odczytująco-zapisującą nad miejscem, w którym chcemy zapisać bądź odczytać dane pliki. Zwykłe dyski twarde na odczyt lub zapis potrzebują od 8 do 15 milisekund, więc w porównaniu z dyskami SSD są sto razy wolniejsze;
  • małe zużycie energii elektrycznej – moduły pamięci stosowane w dyskach SSD zużywają znacznie mniej energii elektrycznej od tradycyjnych dysków HDD. Dzięki temu można uzyskać minimalnie dłuższy czas pracy na laptopie bez konieczności podłączania go do prądu;
  • duża odporność na uszkodzenia mechaniczne – dyski SSD są bardzo odporne na wstrząsy i lekkie uderzenia. W przypadku dysków HDD jest zupełnie inaczej – są one bardzo słabo odporne na uszkodzenia, przez co często ulegają awariom.

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski